PLAYces: spelen met ruimte
Een internationale reis boordevol inspiratie over hoe je meer ruimte kan creëren voor kinderen en jongeren. En een boeiende publicatie die handvaten en inspiratie biedt om er mee aan de slag te gaan.
Kinderen en jongeren hebben ruimte nodig om jong te kunnen zijn, maar die is er steeds minder. Er is een grote druk op ruimte en een machtsongelijkheid in het ontwerp. Het gebruik van de publieke ruimte zorgt voor conflicten, overlast en uitsluiting van bepaalde groepen.
En zo is PLAYces ontstaan. Drie organisaties (VDS vzw, De Ambrassade en Jantje Beton) wilden de handen in elkaar slaan om onder de naam PLAYces een internationale reis uit te werken boordevol inspiratie. We dienden samen een dossier in bij Erasmus+ en kregen steun om deze reis uit te werken in 2024.
Tijdens de eerste editie (2024) reisden we vier dagen door België en Nederland en ontdekken we het landschap van participatief werken met kinderen en jongeren in het ontwikkelen, uitwerken en/of invullen van ruimte. Dit deden we aan de hand van inspiratiebezoeken, interessante sprekers, enkele denk- en doe-oefeningen, en nadien een aandenken met alle informatie die we onderweg verzamelden.
Zo maakten we kennis met tal van boeiende cases waar kinderen en jongeren werden betrokken bij de creatie van unieke speel- en ontmoetingsplekken. Al deze kennis en ervaring goten we in een inspiratiegids PLAYces. Die wil er mee voor zorgen dat kinderen en jongeren zoveel mogelijk betrokken worden wanneer publieke ruimte wordt vormgegeven. Niet alleen omdat we overtuigd zijn van de meerwaarde an sich, maar ook omdat de input van kinderen en jongeren bijdraagt aan een beter en duurzamer ontwerp. Dat doel willen we bereiken door een gemeenschappelijke taal te creëren, zodat ruimteplanners en jeugdwerkers elkaar sneller vinden.